Obuwie
Czy do diesla można założyć gaz?

Czy do diesla można założyć gaz?

W trakcie kryzysu właściciele samochodów potrzebują możliwości tanich oraz skutecznych. Myślą nad tym, czy w silniku wysokoprężnym przyda się paliwo gazowe. Decydując się na taką zmianę, należy rozważyć korzyści. One zaś bywają słabsze od oczekiwanych.

Paliwo LPG w dieslu

Zastosowanie gazu ziemnego w jednostce wysokoprężnej nie jest nowinką. Mieszkańcy Australii od kilku dekad znają taką technologię w autach roboczych. To rozwiązanie sprawdza się najkorzystniej w podobnych maszynach.

W Polsce instalacja gazowa do diesla kusi zatem zwłaszcza przedsiębiorstwa posiadające ciężarówki bądź pojazdy komunikacji zbiorowej.W samochodach osobowych odznaczających się niskim przebiegiem system LPG zainstalowany w jednostce wysokoprężnej procentuje raczej słabo. 

Trzy rodzaje instalacji LPG dla silnika typu diesel

Zastosowanie w silniku wysokoprężnym paliwa LPG praktycznie nigdy nie przesądza działania silnika jedynie na gazie ziemnym. Co prawda jest taka możliwość, proponowana przez tak zwany program jedno paliwo, ale bywa ona związana z potrzebą przeróbki całego silnika.

Inną opcją jest program dwa paliwa: wewnątrz komory spalania wtryskuje się ropę oraz gaz. Przy instalacji tego typu niezbędne okazuje się wyposażenie w nowe oprogramowanie komputera, który nadzoruje pracę jednostki napędowej. 

Jeszcze jedna możliwość, znana jako diesel gaz, cechuje się mniejszymi nakładami finansowymi, przez co bywa dostępna dla większości kierowców. Gaz stanowi tu maksymalnie 30% mieszanki paliwowej – silnik nie musi zatem przechodzić poważnych zmian.