Mikroskop umożliwia nam obserwację małych obiektów, których nie jesteśmy w stanie ujrzeć gołym okiem, lub takich które są widoczne, ale dostrzeżenie jakiś ich wycinków i szczegółów nie jest możliwe. Urządzenie to zbudowane jest z części optycznej i mechanicznej. Układ optyczny jest odpowiedzialny za należyte oświetlenie próbki i jej powiększanie. Układ mechaniczny zapewnia prawidłowe ułożenie elementów układu optycznego.
Jakie mikroskopy wyróżniamy?
Znajdziemy duże ilości przeróżnych mikroskopów, które różnią się od siebie sposobem w jaki się je używa, miejscem, w którym są wykorzystywane oraz szczegółowością, którą zapewniają podczas ich używania. Pierwsze stworzone mikroskopy były optyczne, ale od tamtego czasu udoskonalono dosyć mocno te urządzenia i teraz rozróżnić możemy przynajmniej kilka przeróżnych modeli mikroskopów. Są to na przykład mikroskop akustyczny, polaryzacyjny, sił atomowych, operacyjny, fluorescencyjny, pomiarowy i mikroskop konfokalny.
Czym różnią się mikroskopy?
Mikroskopy różnią się sposobem działania, na przykład mikroskop akustyczny korzysta z fal ultradźwiękowych aby otrzymać powiększony obraz, a mikroskop holograficzny polega na pomiarze natężenia i fazy promieniowania rozproszonego przez próbkę. Mikroskop atomowy dla odmiany używa do obrazowania wiązkę elektronów. Rozdzielczość mikroskopu jest uzależniona od wielkości energii elektronów i wielkości fal.
Niektóre mikroskopy bywają zmodernizowanym typem mikroskopu optycznego jak przykładowo mikroskop pomiarowy, który wykorzystywany jest przy bezdotykowych pomiarach długości w układzie współrzędnych prostokątnych oraz biegunowych a także kątów, lub mikroskop fluorescencyjny, którego funkcjonowanie oparte jest na zjawisku fluorescencji i fosforescencji, zamiast, albo wspólnie ze zjawiskami odbicia i absorpcji światła. Tak samo jest również przy mikroskopie stereoskopowym, który wyróżnia się także tym, że ma dwa okulary, a nie jeden, co pozwala na przestrzenne widzenie powiększanego projektu.
Gdzie można wykorzystać mikroskop konfokalny?
Mikroskop konfokalny jest inną wariancją mikroskopu świetlnego. Oznacza to, że do tworzenia obrazu wykorzystuje widmo światła widzialnego. Możemy wyróżnić dwa mikroskopy konfokalne – jedne, które wykorzystują wiązkę promieni laserowych, i drugi, który korzysta z punktowego światła białego.
Różnica między mikroskopią świetlną a konfokalną jest taka, że do obiektywu mikroskopu konfokalnego przebija się jedynie światło z jednej płaszczyzny ogniskowania a w mikroskopie świetlnym za to dochodzi światło z całego przekroju próby. To zapewnia nasilony kontrast oraz rozdzielczość.
Mikroskop konfokalny znajduje zastosowanie w dermatologii przy robieniu nieinwazyjnej metody diagnostycznej. Pozwala ona na oglądanie skóry na żywym organizmie. Jest wykorzystywany też w okulistyce. Umożliwia on kompleksowe rozpoznanie schorzeń rogówki, ale także podczas korzystania z mikroskopu konfokalnego możliwe jest zaobserwowanie procesów zapalnych albo guzów w obrębie spojówki.
Źródło: Kawaska – mikroskopy konfokalne